Κολυμβητική πρεμιέρα στην 50αρα πισίνα έκαναν για την φετινή κολυμβητική χρονιά, η αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα του Ευβοϊκού ΓΑΣ, με μεγάλη επιτυχία.

Αγωνιστική ομάδα

Συγκεκριμένα, η αγωνιστική ομάδα συμμετείχε στο 6ο Τρόπαιο Νηρέα που διοργάνωσε ο «Νηρέας Χαλανδρίου» στο ΟΑΚΑ το Σαββατοκύριακο 30/11-01/12 με τη συμμετοχή ομάδων της Αθήνας κυρίως, αλλά και της περιφέρειας, με υψηλό ανταγωνισμό.

Η συμμετοχή των αθλητών-τριων ήταν μεγάλη, ξεπέρασαν τους 1000, που η διάρκεια της κάθε αγωνιστικής ήταν 5 ώρες, γεγονός που δυσκόλεψε την προσπάθεια των παιδιών.

Ο Ευβοϊκός συμμετείχε με 16 αθλητές-τριες, κατακτώντας 4 μετάλλια, θέσεις στην οκτάδα, καλές επιδόσεις , πιάνοντας από τον πρώτο αγώνα 13 αθλητές-τριες όρια για τους Πανελλήνιους αγώνες.

Αναλυτικά, στο βάθρο ανέβηκε τρεις φορές η Αναστασία Χαμαλίδη κερδίζοντας το ασημένιο μετάλλιο στα 200 και 800 μέτρα ελεύθερο και το χάλκινο μετάλλιο στα 400 μέτρα ελεύθερο στην κατηγορία των Κορασίδων πιάνοντας συνολικά και 5 όρια για τους Πανελλήνιούς αγώνες και ένα χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Χατζηαλεξίου Παναγιώτα στα 200 μέτρα πρόσθιο Νεανίδων, πιάνοντας συνολικά 4 όρια για τους Πανελλήνιους Αγώνες.

• Παπαϊωάννου Γεωργία

Επίσης δύο μετάλλια και όρια έπιασε ο αθλητής Λάκης Θεόδωρος που συμμετείχε στους κολυμβητικούς αγώνες «35 Χρόνια ΚΟΑΤ», 2ος στα 200 ύπτιο και 3ος στα 50 ύπτιο στην κατηγορία Παμπαίδων Α΄.

Προαγωνιστική ομάδα

Εξαιρετικά κολύμπησε και η προαγωνιστική ομάδα που συμμετείχε στο Τρόπαιο ΑΚΟΒΒ που διοργάνωσε το Σαββατοκύριακο 30/11-01/12, ο ομώνυμος σύλλογος στο κολυμβητήριο της Στρατιωτικής σχολής Ευελπίδων στη Βάρη, με τη συμμετοχή 500 αθλητών-τριων.

Συγκεκριμένα, η προαγωνιστική ομάδα συμμετείχε με 32 αθλητές-τριες και κατέκτησαν 21 μετάλλια (7 χρυσά- 6 ασημένια – 8 χάλκινα) και θέσεις στην οκτάδα, κάνοντας το καλύτερο ξεκίνημα για τη νέα σεζόν.

• ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΑΡΙΣΤΕΑ

Κατά τη διάρκεια των αγώνων, οι αθλητές του Ευβοϊκού ΓΑΣ είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να φωτογραφηθούν με τον έξι φορές Ολυμπιονίκη στη κολύμβηση, Ούγγρο Λάζλο Τσεχ, ο οποίος ήταν καλεσμένος στην Ελλάδα από γνωστή εταιρεία αθλητικών ειδών.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές-τριες για τις επιδόσεις τους και την προσπάθεια τους.